Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 8 januari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1589 9061  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Color tile". Signerad. Akryl på glas, 17x19cm, yttermått inklusive ram: 25x31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:07)

1589 3008  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Color tile". Signerad. Akryl på glas, 21x16cm, yttermått inklusive ram: 36x27cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:43)

1589 3020  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Kub". Signerad. Akryl, 60x60cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:48)

1589 3419  Akryl Hans Sandell, Komposition. Signerad, 95x72 cm, yttermått inklusive ram: 100x76 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:11)

1589 3210  Akvarell Carl Anton (f. 1933), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 33x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:01)

1589 9072  Akvarell Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Blue Patterns". Signerad. Akvarell. 30x24cm, yttermått inklusive ram: 44x37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:06)

1589 3214  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna på brygga. Akvarell, bildmått: 52x35 cm, yttermått inklusive ram: 64x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:42)

1589 3371  Akvarell Per Wilhelm Cedergren (1823-1896), skärgårdsmotiv. Signerad, daterad 1891. Akvarell, bildmått: 20,5x25 cm, yttermått inklusive ram: 34x41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:21)

1589 9198  Apa Steiff, Koko. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:19)

1589 3193  Arbetsbord på hjul. Bredd: 72 cm, djup: 40 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:49)

1589 3287  Argenta 4 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 2,5-14,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:25)

1589 3386  Armband Sterlingsilver, Persö, HGB GVH, 1961, Stockholm. Längd: 19 cm, vikt: 25g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:27)

1589 3167  Armbandsur Murex, boettens diameter 35 mm exkl krona, enl. Medföljande diamantcertifikat 275 st vita diamanter totalt 1,52 ct, urtavla i pärlemor och mönster i roseguld

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:21)

1589 3115  Armbandsur Omega Seamaster, Quartz. Bottens, diameter: 3,5cm, total längd med armband: 24 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:41)

1589 3346  Assietter 8 st, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:25)

1589 3441  Bägare + fat + servettringar. Silver, 10 delar, bland annat WA Bolin. Vikt: 230g ca. Längd: 4-9 cm. Djup: 4-9 cm, höjd: 2,5-5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:20)

1589 3042  Barbie med tillbehör, Mattel, 1962, Dockan. Längd: 7 cm, djup: 4 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:22)

1589 3155  Bestick silver, 5+ 4+ 1 delar. Längd: 13-14, vikt: 180 gr ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:12)

1589 3144  Bildrulle Kina, Blommor, 80x175 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:20)

1589 3228  Blandteknik Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad. Blandteknik på duk, 28x36 cm, oramad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:47)

1589 3263  Blandteknik Margit Kristiansson (1927-2019), Sverige. "Lämnade in". Signerad, daterad a tergo - 79. Blandteknik, yttermått inklusive ram: 60x68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:28)

1589 1004  Blandteknik Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Komposition. Signerad. Blandteknik, bildmått: 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 31x35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:12)

1589 3174  Blandteknik / collage Olle Ängkvist (1922-2006), Sverige. Signerad Ä, Daterad -68, blandteknik, yttermått inklusive ram: 29x46 cm, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:42)

1589 3164  Bord Ek, Frankrike. Bredd: 90 cm, djup: 54 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:01)

1589 9232  Bord Rokoko, kompletterad. Bredd: 86 cm. Djup: 59 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:29)

1589 3267  Bord Teak. Bredd: 85 cm, djup: 53 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:28)

1589 3058  Bordslampa "Bell Ramo", Ställbar arm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:27)

1589 3177  Bordslampa Italien. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:06)

1589 3090  Bordslampa Metall. Höjd: 60 cm, nutida

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 21:00)

1589 3315  Bordslampa NK, Italien. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:42)

1589 9191  Bordslampa Porslin. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:42)

1589 3413  Bordslampa Tidigt 1900-tal, koppar / glaskupa. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:55)

1589 3399  Bordslampfot Olivier Corro, Alter Mono. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:13)

1589 9196  Bordsur Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Väckarklocka AJ Station. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:15)

1589 3085  Bricka Firma Svenskt Tenn, 1934. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:43)

1589 3416  Brickbord fällbart, med reliefdekor. Bredd: 79 cm, bredd: 46 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:41)

1589 3380  Brosch med sten, Sterlingsilver. Diameter: 8 cm, höjd: 1 cm, Vikt: 16g brutto

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:02)

1589 9175  Byrå 1800-tal, senare bemålning. Bredd: 89 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 112 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:55)

1589 3305  Byrå England, l- 47 cm. Bredd: 34 cm, höjd: 123 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:32)

1589 3417  Cafébord metallfot / stenskiva. Diameter: 60 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:58)

1589 3324  Champagneglas 6+ 3 st, bland annat Karlberg (6 st). Diameter: 5 cm. Höjd: 18 cm

1589 3339  Coasters + SKEDAR, 12 delar, silver, delvis med glasinfattning, bruttovikt: 295 g ca. Diameter: 8-10 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:38)

1589 3288  Coasters 11 st, Firma Svenskt Tenn, 1957, Tenn. Diameter: ca 6,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:45)

1589 3151  Dalahäst längd: 24 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:14)

1589 3271  Dockskåp + möbler och dockor. Bredd: 60 cm, djup: 36 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:36)

1589 3062  Drinkpinnar i ställ Portugal, metall, svan. Längd: 9 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:11)

1589 3320  Efterrättsgafflar 12 st, silver, NK (Q7. Längd: 13,5 cm, vikt: 275 g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:58)

1589 3162  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Vid Themsen, tryckt signatur. Bildmått: 24,5x15,5, yttermått inklusive ram: 39x29 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:51)

1589 3161  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, daterad 1944. Bildmått: 12x14 cm, yttermått inklusive ram: 33x34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:25)

1589 3038  Färgetsning Silja Reinius-Jansson (1939-1976), Sverige. Signerad, numrerad 2/30, "Hotat liv". Bildmått: 50x63 cm, yttermått inklusive ram: 59x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:02)

1589 1022  Färgkrita Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figurer. Signerad. Bildmått: 95x65 cm, yttermått inklusive ram: 114x84 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:29)

1589 3035  Färglitografi 3 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 50/250. Färglitografi, bildmått: 40x16 cm, yttermått inklusive ram: 46x21 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:10)

1589 3036  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 134/220. Färglitografi. Bladets mått: 49x65 cm, yttermått inklusive ram: 58x75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:43)

1589 3082  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 17/35. Färglitografi, bildmått: 74x52 cm, yttermått inklusive ram: 83x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:53)

1589 3081  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 25/140. Färglitografi, bildmått: 74x52 cm, yttermått inklusive ram: 83x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:59)

1589 3236  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 93/175. Färglitografi, bildmått: 80x58 cm, yttermått inklusive ram: 93x70 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:45)

1589 3039  Färglitografi LeRoy Neiman (1921-2012), USA. Signerad, "Americas cup 19th challenge Newport". Färglitografi, bildmått: 60x72 cm, yttermått inklusive ram: 69x83 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:01)

1589 8273  Färglitografi Michel Macréau (1935-1995), Frankrike. "La couple et la maison". Signerad, numrerad 16/100. Färglitografi. Bladets mått: 48x62 cm, yttermått inklusive ram: 60x74,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:09)

1589 9005  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. "The Celestial Staircase". Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 25x18 cm, yttermått inklusive ram: 35x24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:19)

1589 3178  Färglitografi Sture Johannesson (1935-2018), Sverige. Signerad, numrerad 161/200. Färglitografi, bildmått: 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:45)

1589 3420  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 406/460. Färglitografi, daterad bildmått: 22x33 cm, yttermått inklusive ram: 35x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:52)

1589 3439  Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, Motiv från Trosa, färglitografi, yttermått inklusive ram: 54x60 - 59x51 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:22)

1589 3440  Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, Motiv från Trosa, yttermått inklusive ram: 46x56 - 55x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:33)

1589 3078  Fat Birgitta Nyhrén, Steninge. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:21)

1589 3138  Fat Kina, 1700-tal. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:06)

1589 3412  Fat Rosenthal, Sanssouci, diameter: 33,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:01)

1589 9239  Fåtölj + fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese, "Lamello"

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:14)

1589 3301  Figuriner 14 st, Kosta, "Familjen", figuriner i glas, originalkartonger. Mor (1970), Far (1971), Kosta Twins (1972), Miss Kosta (1973), Aunt Rosie (1974), Grandfather (1975), Darling (1976), Onkel Bill (1977), House Cat (1978), Grandma (1979), 2st Dog (1980). Längd: 4-6,5 cm, djup: 4-6cm, höjd: 5,5-16 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:36)

1589 3235  Figuriner 2 st, bland annat Lladro. Höjd: 19-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:55)

1589 3117  Figuriner 3 st, B&G/Kunglig Dansk. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:11)

1589 3284  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar. Signerade, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Längd: 8-9 cm, djup: 6-8 cm, höjd: 6,5-16

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:35)

1589 9180  Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl, Barn. Höjd: 14-20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:35)

1589 3321  Fiskbestick 12+ 12 st, nysilver, Dufva. Längd: 18,5-20,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:24)

1589 3064  Fladdermusfåtölj hopfällbart, metall

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:46)

1589 3150  Flaggstänger 2 st, Bordsmodell, Sten / kromad metall. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:34)

1589 3068  Flakonger 4 st, keramik och glas. Höjd: 6-8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:52)

1589 3442  Fotoram silver, yttermått inklusive ram: 17x13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:26)

1589 3201  Glasfrukter 6 st, Kosta Boda. Längd: 12-24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:11)

1589 3257  Glasserivsdelar 12+ 9+ 14 st, Iittala, 12 st mattallrikar, "Solaris". Diameter: 24,5 cm, 23 st glas "Kekkerit", höjd: 7-13,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:58)

1589 3362  Glasservis 58 delar, Åfors. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:23)

1589 3367  Glasservisdelar 18 delar, Slipat glas, kristall. Höjd: 8,5-13,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:04)

1589 3132  Golvlampa nutida, uplight. Höjd: 180 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:02)

1589 3185  Golvlampfötter ett par. Höjd: 140 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:43)

1589 3249  Golvlampor ett par, Falkenberg, Modell 7000. Höjd: 128 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:34)

1589 9066  Grafiskt blad Anna Mizak (f. 1939), Sverige. "Fram". Signerad, numrerad 33/107. Bildmått: 17x14cm. Bladets mått: 29x25cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:06)

1589 3097  Gungstol 1940-tal, Sits och rygg i sadelgjord

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:24)

1589 3252  Hallspegel Ek, med lös glashylla, 110x82 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 21:02)

1589 3389  Halsband + armring, 3 delar, silver. Vikt: 70g. Längd: 6-42-43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:48)

1589 9108  Halsband Ametist/stråberg/carnelian. Längd: 40 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:59)

1589 3381  Halsband Esprit, Sterlingsilver. Längd: 43 cm, vikt: 65g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:59)

1589 3373  Halsband med hänge Silver / sten, Hänge märkt Hedbergs Guld, 1959. Vikt: 25g. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:48)

1589 3376  Halsring + armband, 2 delar, silver, diameter: 7,5 - 15. Vikt: 115g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:55)

1589 3372  Halsring + ring, 2 delar, Sterlingsilver, GHA. Vikt: 30g ca. Längd: 3-17 cm, djup: 1-15 cm, höjd: 0,2-2 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:12)

1589 3378  Halsring med hänge Sterlingsilver, Italien, diameter: 4-13. Vikt: 28g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:22)

1589 3379  Halsring med hänge Theresia Hvorslev (f. 1935), Sverige. Sterlingsilver, hänge 7x6 cm. Vikt: 55g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:10)

1589 3299  Handspegel tenn, Swedish Modern, 1931. Dekor med fisk. Diameter: 14,5 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:02)

1589 3382  Hänge 18k guld, vitguld med briljant & safir. Höjd: 1,5 cm, vikt: 1g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:23)

1589 3199  Hänglyktor ett par. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:37)

1589 3148  Herrbetjänt med byxhängare, två hyllor, teak. Höjd: 108 cm. Bredd: 41 cm

1589 8297  Hörnskåp Allmoge, anno 1835, senare bemålat, 2-delar. Bredd: 99 cm, djup: 58 cm, höjd: 194 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:02)

1589 9159  Hörnskåp England, idegran. Höjd: 180 cm, bredd: 66 cm, djup: 45 cm ca, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:19)

1589 3190  Ishink Rostfritt. Höjd: 20 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:59)

1589 3409  Jardiniere + kanna, 2 delar, Upsala-Ekeby, diameter: 32. Höjd: 15-19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:29)

1589 3183  Jordglob MED BELYSNING. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:06)

1589 3152  Jordglob Philips, för Folk i Bild, plastfot. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:11)

1589 3405  Kaffekoppar 6 st (5 fat), "Midwinter", Staffordshire. 1950-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:03)

1589 3243  Kaffekoppar 6 st, Gien, Frankrike, "Songe". Höjd: 6 cm. Diameter: 9-16 cm

1589 8042  Kaffeservis 14 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen, koppar. Djup: 7,5. Höjd: 6 cm, kanna, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:55)

1589 3246  Kaffeservis 3 delar, silver. Höjd: 7-25 cm, vikt: 1340 gr

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:03)

1589 3426  Kakfat på fot silver, 1852, CN, diameter: 19. Höjd: 15 cm, vikt: 265g ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:34)

1589 3072  Kanapé Nyrokoko. Längd: 170 cm, sitthöjd 40 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:35)

1589 3304  Karusellbokhylla längd: 50 cm, bredd: 50 c cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:35)

1589 3314  Klaffbord furu. Bredd: 45 + två klaffar om 22 cm. Djup: 90 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:33)

1589 3172  Konsolbord Tidigt 1900-tal, Intarsia, Engelsk modell. Bredd: 65 cm. Djup: 29 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:29)

1589 3169  Kryddburkar Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, 6+ 5 delar. Höjd: 13-18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:15)

1589 3122  Kuriosa 7 delar, bland annat emaljarbete

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:11)

1589 3347  Lackaskar 4 st, Kina, skuren dekor, röda. Längd: 15-22 cm. Höjd: 4-6 cm. Diameter: 13 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:08)

1589 3312  Lampbord England, mahogny. Bredd: 51. Cm. Bredd: 61 cm, höjd: 64 c cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:10)

1589 3160  Litografi Gösta Sandels (1887-1919), Sverige. Soluppgång. Signerad, daterad 1916 cm, yttermått inklusive ram: 30x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:33)

1589 3037  Litografier 4 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 423/500, Stockholm, yttermått inklusive ram: 32x41 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:49)

1589 3270  Ljuskrona höjd: 70 cm. Bredd: 54 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:56)

1589 3422  Ljuskrona med prismor. Diameter: 25 cm, höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:16)

1589 3277  Ljusstakar 10 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:58)

1589 3279  Ljusstakar 10 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:25)

1589 3340  Ljusstakar 3 st, Festivo, Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:28)

1589 3101  Ljusstakar 3 st, nysilver. Höjd: 17-24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:30)

1589 3176  Ljusstakar 3 st, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Tulpanljusstaken". Höjd: 19-23 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:39)

1589 3180  Ljusstakar 8 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Höjd: 8-31 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:33)

1589 3398  Ljusstakar Ett par, Gustavians stil, fot i marmor, ljushållare i mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:03)

1589 3217  Ljusstakar ett par, mässing, Barockstil. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:48)

1589 3084  Ljusstakar Ett par, Rokoko-par, metall, nutida. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:46)

1589 3396  Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Slingan, mässing. Längd: 37. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:40)

1589 3066  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Från Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Stengods. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:15)

1589 3041  Malmkrona Skultuna, för 5 ljus, mässing. Höjd: 50 cm + krokar

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:24)

1589 3113  Månskensampel Bemålad. Längd: 3 cm, djup: 2 cm, höjd: 1 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:26)

1589 8294  Matbord Gustaviansk stil, bemålat, dekor med pärlbård. Diameter: 115 cm + 2 st iläggsskivor med sarg om 50 cm vardera. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:48)

1589 3309  Matbord på pelarfot, med stenskiva. Diameter: 120 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:10)

1589 3203  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Längd: 46+ 2x64, djup: 88 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:12)

1589 3124  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, stolar i Leksandsmodell. Diameter: 110 cm, höjd: 72,2 st ilägg a 33cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:57)

1589 3402  Matservis 35 del ca, Rörstrand, "Linda"

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:42)

1589 3283  Matservis ca 50 delar, "Chinese Rose", Old Foley, England.

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:46)

1589 3327  Matservisdelar 21 delar, Anna & Grön Anna, olika årgångar, diameter: 18-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:55)

1589 3094  Matta Aubusson, 172x272 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:15)

1589 3264  Matta Kelim, 190x300 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:43)

1589 8148  Matta Kina, 185x275 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:49)

1589 3054  Matta Orientalisk, 102x202 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:06)

1589 3053  Matta Orientalisk, 126x196 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:52)

1589 9155  Matta orientalisk, 136x212 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:10)

1589 3052  Matta Orientalisk, 154x186 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:06)

1589 3051  Matta orientalisk, 157x200 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:13)

1589 3049  Matta Orientalisk, 166x246 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:43)

1589 9172  Matta Orientalisk, Afghan, 57x252 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:41)

1589 9173  Matta orientalisk, Afghan, 60x257 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:41)

1589 3332  Matta Orientalisk, Bochara, 123x140 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:39)

1589 3055  Matta Orientalisk, Galleri, 90x278 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:03)

1589 9165  Matta Orientalisk, Kelim Afghan, 83x284 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:33)

1589 9167  Matta orientalisk, Kelim, Afghan, 80x120 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:36)

1589 9171  Matta Orientalisk, Kelim, Afghan, 85x285 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:39)

1589 3056  Matta Orientalisk, Pakistansk Bochara, 78x380 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:52)

1589 3329  Matta Orientalisk. Bredd: 92 c. Längd: 136 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:19)

1589 3392  Minkpäls SAGA-mink, Swagger, storlek: 42 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:47)

1589 3366  Näsduksskål Venini Murano. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:14)

1589 3336  Nattygsbord Bra Bohag, "Casino", Engström och Myrstrand för Tingströms, Teak. Bredd: 50 cm, djup: 45 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:26)

1589 3166  Nattygsbord Ek, Frankrike, sent 1800-tal. Bredd: 45 cm, djup: 33 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:50)

1589 3095  Nattygsbord omkring sekelskiftet 1900, Bemålat. Bredd: 42 cm, djup: 42 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:51)

1589 3170  Offsetlitografi Oidentifierad konstnär. Triptyk, yttermått inklusive ram: 100x70 (x3). Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2024 07:16)

1589 3093  Oljemålning Agneta Granstad (f. 1949), Sverige. Kvinna, monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 118x103 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:20)

1589 3120  Oljemålning Albert Krüger (1885-1965), Sverige. Kustklippa. Signerad. Olja på pannå, 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 37x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:55)

1589 3175  Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Landskap med vattendrag. Signerad. Olja på duk, 44x64 cm, yttermått inklusive ram: 55x75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:35)

1589 3227  Oljemålning Bertil Lindecrantz (1926-1997), Sverige. Signerad, "Morgon". Olja på duk, 32x38 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:41)

1589 3265  Oljemålning Claes Caspersson (f. 1953), Sverige. Stilleben med lingonkorg. Signerad. Olja på duk, bildmått: 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 52x44 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:48)

1589 3205  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 35x45 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:16)

1589 7234  Oljemålning Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. Signerad, daterad 1936, Hässjor. Olja på pannå, 56x46 cm, yttermått inklusive ram: 71x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:44)

1589 9064  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Norrsken". Signerad. Olja på duk, 40x60cm, yttermått inklusive ram: 42x63cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:09)

1589 3195  Oljemålning Fred Andersson (1921-1990), Sverige. Signerad, daterad -56, interiör. Olja på duk, 63x86 cm, yttermått inklusive ram: 66x89 cm

1589 3436  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Slussen. Signerad, daterad 1949. Olja på pannå, 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:50)

1589 3356  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. "Blommande träd Roslagen". Signerad, daterad 1980, Olja på pannå, bildmått: 60x66 cm, yttermått inklusive ram: 68x73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:27)

1589 3435  Oljemålning Harald Pryn (1891-1986), Danmark. "Bagsverd", Vintermotiv. Signerad. Olja på duk, 68x99 cm, yttermått inklusive ram: 82x112 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:45)

1589 3234  Oljemålning Henry John Yeend King (1855-1924), Storbritannien. ”A Woodland Glade”. Signerad Yeend King. Olja på pannå, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:46)

1589 3354  Oljemålning Hjalmar Grahn (1882-1949), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 36. Olja på pannå, bildmått: 64x52 cm, yttermått inklusive ram: 77x65 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:32)

1589 3226  Oljemålning Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Västkustmotiv. Signerad. Olja på duk, 34x40 cm, yttermått inklusive ram: 46x53 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:23)

1589 1003  Oljemålning Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 89. Olja på duk, 148x115 cm, yttermått inklusive ram: 153x119 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:04)

1589 3192  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 23x36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:57)

1589 3355  Oljemålning Josef Öberg (1890-1967), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, mm 23x19 cm, yttermått inklusive ram: 32x28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:34)

1589 3043  Oljemålning Karin Karlsson (1897-1979), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 48x39 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 21:11)

1589 3212  Oljemålning Karin Ossborn (1902-1994), Sverige. Signerad, daterad 1948. Olja på pannå, 21x13 cm, yttermått inklusive ram: 30x23 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:00)

1589 3046  Oljemålning Karl Bergman (1891-1965), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x81 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:17)

1589 3274  Oljemålning Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på pannå, 88x60 cm, yttermått inklusive ram: 100x72 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:21)

1589 3218  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad, Venedig. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:58)

1589 3393  Oljemålning Oidentifierad konstnär, ej signerad, Porträtt Raffaleo Santi da Urbino. Olja på duk, 47x36 cm, yttermått inklusive ram: 58x47 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:11)

1589 3141  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kopia efter Eugene Jansson, segelbåt vid Riddarfjärden. Olja på duk, bildmått: 61x51 cm, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:52)

1589 3077  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stilleben. Olja på pannå, 51x43 cm, yttermått inklusive ram: 69x61 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:30)

1589 3292  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tidigt 1900-tal, Modell, otydlig signatur, oramad. Olja på duk, 100x70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:26)

1589 3045  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vattenfall. Monogramsignerad EL, 1888. Olja på duk, 45x34 cm, yttermått inklusive ram: 61x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:54)

1589 3086  Oljemålning Randi Kornerup-Bang (f. 1941), Danmark. Komposition, monogramsignerad. Bildmått: 11x17 cm, yttermått inklusive ram: 23x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:20)

1589 3158  Oljemålning Signe Hvistendahl (1881-1943), Sverige. Signerad a tergo 1919. Olja på papper, 49x54 cm, yttermått inklusive ram: 57x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:35)

1589 3258  Oljemålning Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. Fiskare. Signerad. Olja på pannå, 35x59 cm, yttermått inklusive ram: 51x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:06)

1589 3215  Oljemålning Sture Haglundh (f. 1908), Sverige. Signerad, daterad 1955. Olja på duk, 134x249 cm, yttermått inklusive ram: 140x256 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:05)

1589 3208  Oljemålning Sture Haglundh (f. 1908), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:55)

1589 3109  Oljemålning Wilhelm Dahlbom (1855-1928). Signerad, daterad 1881, landskap med gårdar. Olja på duk, 95x135 cm, yttermått inklusive ram: 136x196 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:52)

1589 3259  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär, Signerade M. Lidén, Änder och älg. Olja på duk, bildmått: 41x31 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:01)

1589 2057  Örhängen Ett par, Atelje Stigbert, Stockholm, 1957. Vikt: 5 g

1589 3375  Örhängen Ett par, Georg Jensen, Sterlingsilver, clips, i originalförpackning. Höjd: 5 cm, vikt: 20g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:45)

1589 9039  Pall Teak. Längd: 38cm, höjd: 28cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:10)

1589 9118  Päls Saga Mink, 38-40 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:03)

1589 3233  Päls Saga Mink, storlek: ca 38

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:05)

1589 9046  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:03)

1589 3182  Paraplyställ Metall. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:32)

1589 3111  Paraplyställ Porslin, omkring 1900, Gustafsberg. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:53)

1589 3384  Pärlcollier tvåradigt, guldlås, 18k guld. Längd: 49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:43)

1589 3390  Parti bijouterier Diverse, bland annat Silver

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:10)

1589 3370  Parti leksaker 8 delar, Brio, bland annat svarta taxar och skallror, Längd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:14)

1589 3322  Parti nysilver 6 delar, bland annat toastrack, Jardiniere, m. M

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:26)

1589 3137  Pastell Carl Brandt. Signerad, daterad -1906. Bladets mått: 70x25 cm, yttermått inklusive ram: 83x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:40)

1589 3313  Pelarbord 1800-tal. Diameter: 76 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:43)

1589 3168  Penselvas Kina, porslin. Diameter: 12 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:02)

1589 3311  Piedestal 1800-tal, diameter, 33 cm. Höjd: 91 c cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:55)

1589 3131  Piedestal Kolonn. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:36)

1589 3128  Piedestal Mässing / sten, Dia 27, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:29)

1589 3076  Porslin Kina, 5 delar. Höjd: 10-21 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:26)

1589 3388  Ringar 2 st, silver, med svarta stenar. Längd: 2 cm, diameter: 3,5, vikt: 25g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:54)

1589 3433  Salt / pepparset 3 delar, + skedar, silver, Sheffield. Vikt: 130g, 187g brutto. Längd: 3-8 cm, djup: 3-4 cm, höjd: 3-7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:09)

1589 3202  Salt/pepparkar 2 st, porslin, "Salvador&Pablo", design: Inger Arrhenius. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:38)

1589 9037  Saltkar Lars Pirak (1932-2008), Sverige. "kirun" Tenn. Höjd: 4cm

1589 3242  Samearbeten diverse, 10 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:25)

1589 8040  Sänggavlar Två par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Aveny" Gavelbredd: 110 cm, innermått: 102 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:47)

1589 3034  Sekretär Rokokostil. Bredd: 66 cm, djup: 43 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:24)

1589 3411  Servisdelar 5 delar, GIEN, Frankrike

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:49)

1589 3437  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 60 delar, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Polygon", Studio-Line, Rosenthal, 13 mattallrikar, 15 förrättstallrikar, 11 djupa tallrikar, 12 kaffekoppar med fat, en kaffekanna, en gräddkanna, två kannor, en sockerskål, en terrin, ett uppläggningsfat, salt - och pepparkar

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:35)

1589 3302  Sherryglas 13 st. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:35)

1589 3387  Sideboard med låda i sarg. Längd: 120 cm. Bredd: 35 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:24)

1589 3407  Skål + fat, 2 delar, Eva Englund & Ulrica Hydman Vallien, diameter: 15-19. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:33)

1589 3360  Skål + LJUSSTAKAR, 3 st, Bloom Collection, Georg Jensen, design: Helle Damkjaer. Diameter: 8,5 - 15,5, höjd: 6-8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:50)

1589 3400  Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Glas, Boda. Signerad Artist Collection, numrerad 58016. Längd: 13 cm, bredd: 11 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:58)

1589 3187  Skål Keramik, Sylvia Leuchovius (1915-2003), Sverige. Rörstrand Atelje. Diameter: 30 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:43)

1589 3350  Skål Sofiero, Orrefors. Längd: 24 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:14)

1589 3363  Skål skålfat 2 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 12-26. Höjd: 5-8,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:21)

1589 3359  Skålar 10 st, Kosta samt Orrefors. Diameter: 9-20 cm, höjd: 5-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:26)

1589 3295  Skålar 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: ca 5-9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:05)

1589 3060  Skålar 2 st, Kina, diameter: 16 ca. Höjd: 8-9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:32)

1589 3272  Skålar 2 st, Orrefors respektive Kosta Boda. Höjd: 9 cm. Diameter: 9-14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:35)

1589 3276  Skålar / ytterfoder 10 + 10 st, Gustavsberg. Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Diameter: 8-12 cm. Höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:52)

1589 3278  Skålar / ytterfoder 10 + 10 st, Gustavsberg. Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Diameter: 8-12 cm. Höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:15)

1589 3280  Skålar / ytterfoder 10 + 10 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Diameter: 8-12 cm. Höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:35)

1589 3406  Skålfat porslin med mässingskant, Blomstermotiv, diameter: 26 cm

1589 3275  Skänk Sent 1800-tal. Bredd: 97 cm, djup: 46 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:41)

1589 1034  Skåp 1700-tal, Barock, Ek. Bredd: 212 cm. Djup: 80 cm, höjd: 225 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:55)

1589 3268  Skåp med fem hyllplan. Bredd: 30 cm. Djup: 19,5 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:36)

1589 3125  Skåp rokokostil, ek. Bredd: 120 cm, djup: 52 cm, höjd: 192 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:30)

1589 3260  Skedar silver, 20 st, 4 olika modeller. Längd: 10-12 cm, Vikt: 195 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:01)

1589 3099  Skrin Anno 1701. Längd: 51 cm, djup: 37 cm, höjd: 19 cm, nyckel

1589 3092  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 100 cm, djup: 60 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:47)

1589 3351  Skrivbordslampa Falkenberg, Höj - och sänkbar. Höjd: 55 cm. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:05)

1589 3207  Skulptur Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad, Stengods, Björn. Längd: 17 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:05)

1589 9004  Skulptur Jacob Bang, Nymölle (1899-1965), drakskulptur, glaserad Keramik, Monogramsignerad JB. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:13)

1589 3080  Skulptur metall. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:11)

1589 3133  Skulptur Motorcykel, metall, "Hinz & Kunst". Längd: 27 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:50)

1589 3126  Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. "Private life", chamottelera, träsockel. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:32)

1589 3342  Skulptur på stensockel, brons. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:11)

1589 3241  Skulpturer 3 st, Trä, Samearbete. Höjd: 24-28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:10)

1589 3245  Slagbord Furu. Bredd: 29+ 2x67, djup: 94 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:28)

1589 3425  Smörgåsbestick 24 delar, "Depose", pärlemo. Längd: 15-16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:07)

1589 3244  Soffa Firma Ekdahl, "Astrid", design: Tom Stepp. Längd: 143 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:14)

1589 3357  Soffbord 1950/60-tal, teak. Bredd: 62 cm, djup: 55 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:49)

1589 3096  Soffbord Marmor med metallunderrede. Bredd: 120 cm. Djup: 60 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 21:01)

1589 3135  Solfjädrar 2 st, för vägg. Höjd: 76-90 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:10)

1589 3424  Soppslev 1700-tal, Silver / trähandtag. Längd: 46 cm, bruttovikt: 160 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:23)

1589 3047  Spegel 1800-tal, förgylld, 91x80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:08)

1589 3230  Spegel nutida, 90x150 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:29)

1589 3063  Spegel Tenn, dekor med bågskytt, 44x25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:13)

1589 9047  Spegelbyrå Bemålad. Bredd: 91 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 167 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:07)

1589 3325  Stekhuv Nysilver, England. Längd: 40 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:03)

1589 9031  Stolar 4 st, Emu, Italien, kromade stålrör

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:51)

1589 3088  Stolar 4 st, Rokokostil, Björk

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:49)

1589 3105  Stolar 4 st, Teak, 1960-tal

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:50)

1589 3087  Stolar 6 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolar 6 st "Calmare Nyckel" Åfors möbelfabrik, ek, stoppad sits, brännstämplade, sitthöjd. 46 cm, rygghöjd 90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:38)

1589 3432  Stop silver, invändigt förgylld, graverad. GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1908, Höjd: 21 cm, lock med Gustaf Adolf mynt. Vikt: 1100g ca

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:25)

1589 3338  Stringhylla 2 hyllplan, teak. Bredd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:55)

1589 9136  Sykorg omkring 1900, Rotting. Med handtag, Höjd: 75 cm. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:21)

1589 3394  Taburett Karl Johanstil. Längd: 53 cm, djup: 37 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:17)

1589 3248  Takarmatur Plåt. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:07)

1589 9242  Tallrikar + stop, Tenn, 7 delar, 1700-/1800-tal. Diameter: 22-37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:24)

1589 3075  Tallrikar 4 + 3 st, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Diameter: 21-21,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:52)

1589 3142  Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:09)

1589 3153  Tallrikar Ett par, Arabia, porslin, 25x25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:33)

1589 3306  Tamburmajorer Ett par, omkrets: 34 cm. Höjd: 184 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:18)

1589 3197  Tavelramar 2 st, yttermått inklusive ram: 57x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:39)

1589 3204  Teckning Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Signerad. Bildmått: 23x38 cm, yttermått inklusive ram: 39x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:05)

1589 3206  Teckningar 3 st, 2 st signerade Knöppel, yttermått inklusive ram: 22-21-32x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:37)

1589 3114  Terrin + 2 fat. Längd: 38-51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:39)

1589 3102  Terrin + salladsbestick, 3 delar, Christofle, diameter: 23. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:36)

1589 3303  Teservis 14 delar, Rosenthal, Pompadour

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:35)

1589 3269  Textil/väggvävnad Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Höjd: 90 cm, längd: 218 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:51)

1589 3073  Toalett/sminkbord med pall, tre lådor och med tredelad spegel, mittenspegel ställbar, Brickmärkt NK (Nordiska Kompaniet. Bredd: 105 cm, djup: 49 cm, höjd: 147 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:40)

1589 3415  Träsnitt 2 st, Japan, bamburamar. Bildmått: 35x23 cm, yttermått inklusive ram: 46x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:35)

1589 3159  Träsnitt 4 st, Japan, yttermått inklusive ram: 40-42x30-32 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 21:04)

1589 3179  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 232/250. Bildmått: 61x43 cm, yttermått inklusive ram: 82x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:16)

1589 3216  Uppläggningsfat porslin, 1800-tal, 54,5x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:39)

1589 9256  Väggarmatur Teak, utdragbar. Längd: ca 50-125 cm, djup: 32 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:47)

1589 3154  Väggarmaturer Ett par, metall / pappskärmar, 36x19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:56)

1589 9162  Väggbord längd: 83 cm, djup: 42 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:26)

1589 3104  Väggur rokokostil. Höjd: 58 cm

1589 3293  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 36,5 cm, II-sortering

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:08)

1589 3401  Vas Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:52)

1589 3365  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:59)

1589 3300  Vas keramik, i form av en fisk, glaserad keramik. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:22)

1589 3074  Vas Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. No35387. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:29)

1589 3290  Vas Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige. Vas, Gustavsbergs Studio, 1980-tal. Signerad Pia R och studiohanden. Bemålat och glaserat lergods. Höjd: ca 20,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:21)

1589 3294  Vas Rolf Palm (f. 1930), Sverige. Mölle. Ristad dekor. Glaserad stengodslera. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:54)

1589 3116  Vas Rörstrand, Flambé. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:36)

1589 9035  Vas Rörstrand. Höjd: 23cm

1589 9199  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:23)

1589 9127  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Colora", Kosta. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:29)

1589 3286  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:08)

1589 3273  Vaser + flakong, 3 delar, glas och mässing. Längd: 25 cm, g. 15-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:37)

1589 3408  Vaser + matkärl, 3 delar, Porslin, 1900-tal. Höjd: 12-21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:37)

1589 3298  Vaser + skål, 4 delar, Höjd: 6-30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:30)

1589 3318  Vaser 2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. "Savoy", Iittala. Längd: 11. 5 cm, höjd: 9. 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:16)

1589 3191  Vaser 2 st, Kristall. Höjd: 17-34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:04)

1589 3079  Vaser 2 st, Kristall. Höjd: 18-19,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:41)

1589 3285  Vaser 3 st, Iittala. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:52)

1589 3423  Vinkanna Sent 1800-takl, Nysilver / slipad kristall. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:14)

1589 3430  Vinkanna silver, A Öhrn, 1847. Höjd: 25 cm, vikt: 400g ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 18:26)

1589 3323  Vinprovarglas 6 st. Diameter: 5,5 cm, h 17,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:52)

1589 3427  Vitrinskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Undantaget". Åfors Möbelfabriks AB. Lövträ. Modellen formgiven 1953. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan i glas. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Utdragbar avlastningsskiva, Bredd: 96 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 172 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:17)

1589 3156  Vitrinskåp Laserat. Bredd: 95 cm. Djup: 44 cm, höjd: 181 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 20:55)

1589 3186  Ytterfoder omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 24 cm, höjd: 20 cm

1589 3044  Ytterfoder Rörstrand. Diameter: 20 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 januari 2024 19:48)